„Jeśli chcesz ulepszyć świat, zacznij od tego, aby ludzie czuli się bezpiecznie”.

— Dr Stephen Porges

Safe & Sound Protocol (SSP)


To nieinwazyjna terapia słuchowa, stosowana w celu lepszej regulacji układu nerwowego.

Safe and Sound Protocol jest opartym na dowodach narzędziem terapeutycznym, którego zadaniem jest zresetowanie układu nerwowego i przywrócenie go do stanu odczuwania bezpieczeństwa. 

To narzędzie kompatybilne z z innymi podejściami i metodami terapeutycznymi, może być stosowane jako wsparcie w psychoterapii, terapii, a także jako samodzielny sposób pracy na rzecz regulacji układu nerwowego.

Protokół SSP zawiera specjalnie filtrowaną muzykę, która stymuluje nerw błędny.

safe and sound protocol warszawa

Protokół Safe and Sound SSP – dla kogo?

 

Protokół Safe and Sound jest odpowiedni dla dzieci i dorosłych. W badaniach wykazuje korzyści w regulacji układu nerwowego, a co za tym idzie – samopoczucia, dla osób z traumą, lękiem – zaburzeniami lękowymi, stresem, różnicami w przetwarzaniu sensorycznym i wieloma innymi trudnościami.

SSP został zaprojektowany do pracy z różnorodnymi podejściami i sposobami terapeutycznymi. Jego skuteczność została udowodniona w szerokim zakresie badań, w tym w badaniach klinicznych z udziałem dzieci autystycznych, a także w licznych studiach przypadków w zakresie regulacji emocji, w pracy z osobami po traumie, z osobami doświadczającymi lęku i wielu innych.

Rozpoczęto nawet badania (aktualnie są w toku) nad tym, jak SSP może wpłynąć na rozregulowany układ nerwowy z powodu długiego okresu Covid-19.

Terapia SSP może być pomocna w zmniejszaniu objawów i wspieraniu ogólnego stanu zdrowia i odporności układu nerwowego u osób szukających pomocy w:

  • depresji i zaburzeniach lękowych,
  • traumie,
  • różnicach neurorozwojowych, takich jak autyzm, nadpobudliwość i zaburzenia uwagi,
  • trudnościach w uczeniu się,
  • różnicach w przetwarzaniu sensorycznym,
  • redukcji stresu,
  • lepszej regulacji emocjonalnej,
  • budowaniu więzi społecznych,
  • i więcej..

Terapia SSP – jak to działa?

 

Protokół Safe & Sound (SSP) to praktyczne zastosowanie teorii poliwagalnej, której twórcą jest dr Stephen Porges. Ma na celu poprawę wrażliwości na dźwięki i usprawnienie przetwarzania słuchowego, regulację stanu behawioralnego oraz zachowań związanych z zaangażowaniem społecznym. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnie filtrowanej muzyce i koregulacyjnej obecności terapeuty SSP. 

Terapia SSP pozwala na odwzorowanie sieci neuronowych i lepszą regulację autonomicznego układu nerwowego (ANS), umożliwia uzyskanie trwałych zmian.

Protokół ćwiczy mięśnie ucha środkowego, aby dostroiły się do sygnałów bezpieczeństwa obecnych w częstotliwości ludzkiego głosu. Stymuluje to system zaangażowania społecznego i pozwala na wyregulowanie układu nerwowego.

Safe and Sound Protocol przerywa chroniczne stany obronne układu nerwowego. Dzieje się to poprzez stymulację sieci neuronowych związanych ze słuchaniem.

SSP wykorzystuje algorytmicznie filtrowaną muzykę skupioną na zakresie częstotliwości ludzkiego głosu, która zmienia sposób interpretacji dźwięków.

To wyprowadza układ nerwowy ze stanu obronnego (walka, ucieczka lub zamrożenie) do stanu zaangażowanego społecznie (brzuszny nerw błędny).

Żeby zobaczyć polskie napisy, kliknij ikonkę „ustawienia”, a następnie „angielski (wygenerowane automatycznie), po czym „przetłumacz automatycznie”.

Filtrowana muzyka

Każdy utwór został przefiltrowany przez opatentowany algorytm, który podkreśla określone częstotliwości dźwięku podobne do ludzkiego głosu.

Muzyka niefiltrowana

Muzyka filtrowana

Jest to przykład pełnego spektrum częstotliwości dźwięku w typowym niefiltrowanym utworze muzyki popularnej.

Oto dokładnie ten sam utwór – po przefiltrowaniu przez algorytm oparty na dowodach popartych dziesięcioleciami badań naukowych.

Terapia SSP w praktyce

Safe and Sound Protocol zbudowany jest z trzech ścieżek:

  • SSP Connect
  • SSP Core
  • SSP Balance

W każdej ścieżce znajdują się playlisty, które można dobrać do własnych preferencji.

Twoją rolą jest.. słuchanie specjalnie filtrowanej muzyki, przy moim towarzyszeniu (gabinet lub online) oraz samodzielnie, z późniejszym wspólnym omawianiem odsłuchu.
Potrzebujesz jedynie aplikacji, do której dostaniesz dostęp i słuchawek.

Cały program trwa łącznie 15 godzin. Sesje odsłuchowe rzadko trwają godzinę – z reguły dzielę je na mniejsze tak, żeby nie przeciążyć układu nerwowego. Wszystko omawiamy wspólnie i dostosowujemy tempo oraz głębokość pracy do potrzeb Twojego układu nerwowego.

Przez cały czas trwania programu pracujemy razem i jesteśmy w stałym kontakcie. Formę ustalamy na bieżąco, w zależności od tego, jak Twój układ nerwowy reaguje na odsłuch.

Tak samo w przypadku pracy z dziećmi.

Terapia SSP – najczęściej zadawane pytania

Jak brzmi muzyka w Safe and Sound Protocol?

SSP wykorzystuje muzykę, którą być może już znasz z radia. Jest ona filtrowana przez algorytm, który wzmacnia zmiany intonacji w zakresie częstotliwości ludzkiego głosu, trenując system przetwarzania słuchowego tak, aby dostroił się do sygnałów świadczących o bezpieczeństwie.

Dostępna jest również klasyczna lista odtwarzania – niewokalna, wrażliwa na traumę alternatywa, która zachowuje podstawowe elementy i oryginalne algorytmy SSP.

Jak długo trwa Safe and Sound Protocol

Safe and Sound Protocol to łącznie 15 godzin.
Zwykle rozłożony jest na miesiąc, czasem dwa. Wszystko w zależności od tego, jak układ nerwowy reaguje na odsłuch.

SSP nie polega na dawaniu rady, wytrzymywaniu i słuchaniu, bo tak trzeba na daną sesję. Mniej, znaczy więcej. Uczymy układ nerwowy wychodzenia z dawania rady, wytrzymywania i przeciążenia.

Czy mogę wybrać tylko jedną ścieżkę?

Nie pracuję w ten sposób. Protokół SSP jest całością, każdy z jego elementów ma swoje uzasadnienie i sens. Nie „sprzedaję” zatem poszczególnych modułów do wyłącznie samodzielnego słuchania (bo nie o to chodzi w Safe and Sound Protocol), ale całość protokołu i prowadzę go również zgodnie z tym, jak zostałam przeszkolona przez twórcę metody – Stephena Porgesa.

Po zebraniu wywiadu przygotowuję dla Ciebie plan odsłuchu, przeprowadzam Cię przez proces SSP, uczę regulacji układu nerwowego, monitoruję stan Twojego układu nerwowego, modyfikuje plan, jeśli widzę, że jest taka potrzeba, podsumowuję z Tobą wyniki pracy.

Jak często mogę słuchać SSP?

Pracuję w sposób hybrydowy: po konsultacji i opracowaniu planu protokołu dla Ciebie, przejdziemy do sesji odsłuchowych – część będzie wspólna, tzn. będę Ci towarzyszyć podczas słuchania protokołu, a część będzie się odbywać bez mojego udziału, ale z każdorazową wymianą informacji po odsłuchu.

Wspólnie ustalimy częstotliwość i długość trwania poszczególnej sesji – w zależności od tego, jak Twój układ nerwowy będzie reagował na odsłuch.

Mogą to być np. 2-3 piętnastominutowe sesje odsłuchowe w ciągu tygodnia albo np. jedna godzinna i jedna półgodzinna lub jeszcze inaczej. W przypadku SSP – mniej znaczy więcej.

Filtracja ścieżki Core jest dynamiczna i progresywna, dlatego ważne jest, aby szczególnie w jej przypadku, słuchać w kolejności i nie powtarzać żadnych sekcji bez moich wskazówek. Omówimy to w trakcie trwania protokołu.

W jaki sposób odbywa się słuchanie?

Dostajesz ode mnie dostęp do aplikacji SSP. Znajdziesz tam playlisty z muzyką, którą możesz dostosować do własnych preferencji.

Do odsłuchu potrzebujesz słuchawek – rekomenduję wokółuszne (nie dokanałowe, nie nauszne). Do odsłuchu niezbędne jest wyłączenie opcji redukcji szumów i wyłączenie podbicia basów.

Jeśli Twoje słuchawki łączą się z Twoim telefonem bezprzewodowo – ok. Ważne, żeby w trakcie odsłuchu pozostawać w zasięgu, dzięki czemu nie będzie przerw i zakłóceń w dźwięku.

Potrzebujesz też komfortowego miejsca – takiego, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał, w którym czujesz się bezpiecznie, w którym jest cicho i spokojnie.
Być może możesz poprosić domowników, żeby nie podejmowali przeszkadzających aktywności w czasie trwania Twojej sesji odsłuchowej.

W czasie sesji nie korzystaj z ekranów, urządzeń, nie sprawdzaj maili, powiadomień.
Możesz korzystać z sensorycznych aktywności, podpowiem Ci w trakcie konsultacji, co może Cię wesprzeć w sesji odsłuchowej.

Jak wygląda praca z dzieckiem?

Pracuję z dziećmi tak, jak z dorosłymi. Odsłuch odbywa się przy obecności rodzica, jesteśmy w stałym kontakcie i wymianie obserwacji.
W części odsłuchów towarzyszę online, z kamerą, wspieram i instruuję rodzica tak, by sam mógł wesprzeć dziecko.

Na żadnym etapie protokołu nie pozostawiam rodziców i dziecka. To nie byłoby zgodne z założeniami SSP.

Jeśli dziecko ma trudności z odsłuchem – skracamy sesje i modyfikujemy plan. Podpowiadam też, jakie aktywności sensoryczne można wdrożyć na czas odsłuchu.

Czy osoba z mizofonią i nadwrażliwością słuchową może skorzystać z SSP?

Zmniejszenie wrażliwości słuchowej było pierwotnym wskazaniem do stosowania SSP we wczesnych badaniach klinicznych.
Reakcje mizofoniczne mogą być związane z trudnościami z regulacją emocjonalną (Guetta, et al., 2022).
Klienci z nadwrażliwością słuchową mają znaczny potencjał, aby doświadczyć korzyści, chociaż mogą być szczególnie wrażliwi na głośność muzyki. Dlatego też przez pierwsze sesje będziemy szczególnie mocno pracować w obszarze dostosowania głośności, długości trwania odsłuchu i poziomu filtracji muzyki.

Czy można prowadzić terapię SSP online?

Tak. Zdecydowałam, że wspólne sesje odsłuchowe będę prowadzić online – pracuję przy pomocy Zooma, wysyłam dostęp przed spotkaniem.

Konieczna jest praca przy włączonej kamerce i głośniku.

Jeśli jednak Twoje otoczenie domowe nie jest komfortowym miejscem (hałas, domownicy, brak własnej przestrzeni, itp., to zapraszam Cię do gabinetu na warszawskim Powiślu.

Czy terapia SSP jest psychoterapią?

Nie.

Safe and Sound Protocol to nie jest psychoterapia. Jest doskonałym wsparciem w procesie psychoterapeutycznym, ale nie może go zastąpić.

Może być pomocny w zmniejszaniu objawów i wspieraniu ogólnego stanu zdrowia i odporności układu nerwowego u osób szukających pomocy w:

  • depresji i zaburzeniach lękowych,
  • traumie,
  • różnicach neurorozwojowych, takich jak autyzm, nadpobudliwość i zaburzenia uwagi,
  • trudnościach w uczeniu się,
  • różnicach w przetwarzaniu sensorycznym,
  • redukcji stresu,
  • lepszej regulacji emocjonalnej,
  • budowaniu więzi społecznych,
  • i więcej..

Ile kosztuje terapia SSP?